Historia dos Xogos Florais 2018-12-07T08:44:47+00:00

HISTORIA DOS XOGOS FLORAIS MARÍA PITA

Os Xogos Florais da Orde de Cabaleiros de María Pita, naceron para lembrar os primeiros Xogos Florais de Galicia, celebrados na Coruña no ano 1861.

Aqueles Xogos reuniron no Teatro Principal (hoxe Teatro Rosalía Castro) o máis distinguido da sociedade coruñesa, ao redor dun elenco cuxos mantedores e adxuntos formábano un centenar de prestixiosas personalidades coruñesas da política, a milicia, a industria, o comercio e as letras.

Por iso, e desde 1992, a Orde vén convocando estes Xogos, que se dedicaron no paso dos anos a personalidades da nosa historia (desde María Pita a Concepción Arenal, pasando por Murguía ou Cornide), a institucións e a monumentos de fondo raizame coruñés.

Títulos e poetas gañadores dos Xogos Florais, organizados pola Orde de Cabaleiros de María Pita, celebrados ata a data:

1992 María Pita
“María Pita: Testigo, el mar”, de Ezequiel Pérez Montes.

1993 Sir John Moore
“Temprano levantó la muerte el vuelo”, de José Luis López Mosteiro.

1994 Porlier
“La voz del pueblo libre”, de Cecilio Lago González.

1995 El Batallón Peninsular 1895
“Pinar del Río”, de José Navas Ramírez-Cruzado.

1996 Pedro Barrié de la Maza
“Y el triunfo será de quien convierta el gemido en canto”, de José Luis López Mosteiro.
Mantenedor: D. José Navas, Coronel-Director del Museo Militar

1997 Reunión R. e Instructiva de Artesanos
“Oda á Historia do Circo de Artesanos”, de Juan Benito Couceiro Naveira.

1998 Salvador de Madariaga
“Romance y epílogo a un coruñés universal”, de Juan Benito Couceiro Naveira.
Mantenedor: D. Francisco Vázquez Vázquez, Alcalde

1999 Los Mártires de Carral
“Carral 1846”, de Manoel Riveiro Loureiro.

2000 Manuel Murguía
“Manuel Murguía (in memoriam)”, de Teresa Aran Trillo.

2001 Ramón Otero Pedrayo
“Don Ramón”, de Manoel Riveiro Loureiro.

2002 La Torre de Hércules
“La luz de las tinieblas”, de José Luis López Mosteiro.
Mantenedor: José Luis Vázquez Iglesias, Presidente Asoc. Torre de Hércules

2003 Joseph Cornide
“Romance de la Torre vieja”, de José Navas Ramírez-Cruzado.

2004 Curros Enríquez
“A Manuel Curros Enríquez entre Celanova y Coruña”, de José María Paz Gago. (categoría Senior)
“A pequena morte”, de Lorena Abuín Lorenzo. (categoría Junior)

2005 Don Quijote de la Mancha
“De cómo Don Quijote le declara su amor a Dulcinea”, de Manuel Terrín Benavides. (categoría Senior)
“Analogía de un Orixe”, de Rocío Abuín Lorenzo. (categoría Junior)
Mantenedor: D. Manuel Alcázar Bermejo Presidente de la Casa Castilla-La Mancha

2006 Emilia Pardo Bazán
“Minia Dumbría” (La Dama del cuadro), de José Vales Vía.
Mantenedor: Dª Carmen Colmeiro Rojo, Condesa de Pardo Bazán y Presidenta Autonómica de la Cruz Roja

2007 Concepción Arenal
“A Concepción, gallega universal”, de Ezequiel Pérez Montes.
Mantenedor: Dª Aurea Rey Majado, Presidenta del Circo de Artesanos

2008 Alfonso IX, 800 años de la Carta Puebla
“Romance del Caballero y la Torre”, de José Fernando Navas Ramírez-Cruzado
Mantenedor: D. José Alfeirán Rodríguez, Técnico municipal de Cultura

2009 Andrés Gaos, en el 50º aniversario de su fallecimiento
“Concierto en las Estrellas”, de José Luis López Mosteiro (categoría Senior)
“Hoy es el día triste”, de Elia de Esteban y Maciñeira (categoría Junior).
Mantenedor: Dª María José Bravo, Concejala de Cultura

2010 Marqués de Cerralbo
“La Sirena y el Guerrero” de José Fernando Navas Ramírez-Cruzado.
Mantenedor: Coronel D. Luís Poveda Martín, Comandante Militar de Coruña y Lugo

2011 Sofía Casanova, en el 150º aniversario de su nacimiento
“Xeografía Bibliográfica”, de María López Correa (categoría Senior)
“Gracias”, de Laura Martín Rodríguez (categoría Junior).
Mantenedor: Dª Rosario Martínez, biógrafa de Sofía Casanova.

2012 Venerable Baltasar Pardal Vidal, 
“El Venerable señor de Atocha”, de Francisco Basilio Hermo Mosqueira (categoría Senior)
“Poema a Don Baltasar”, de Sheila Buyo Collazo (categoría Junior).
Mantenedor: Dª Pastora Vega Delgado, de la Grande Obra de Atocha

2013 Rosalía de Castro,
“Rosalía y las pequeñas cosas”, de Ángela Fernández Pérez (categoría Senior)
“Dos palabras”, de Laura Martín Rodríguez (categoría Juvenil).
Mantenedor: Dª Pilar García Negro, Profesora de Filoloxía da UDC.

2014 Teresa Herrera, 
“Teresa, princesa y alma coruñesa”, de Francisco Basilio Hermo Mosquera (categoría Senior).
“Árido corazón”, de Álvaro Paz Palacios (categoría Juvenil).
Mantenedor: Fernando López Rodríguez, Clavero de la OCMP.

2015 Pablo Picasso, 
“Metamorfosis” de Rosa María Sarmiento Fernández (categoría Senior).
“Invitados de honor” de Álvaro Tasende Caruncho (categoría Juvenil).
Mantenedora: Ana Porteiro Chouciño, Doctora en Filología Hispánica.

2016 El Maestro, 
“Homenaje a don Resti” de Dolores García Saavedra (categoría Senior).
“Maestra, ella lo es” de Leticia Vázquez Rodríguez (categoría Juvenil).
Mantenedor: D. Marcelino Agís Villaverde, Catedrático de Filosofía y Coordinador de programas de doctorado en la USC, escritor y colaborador en la edición de numerosos libros y artículos.